GPS

sty 3, 2018

GPS to skrót od angielskiego wyrażenia Global Positioning System – Navigation Signal Timing and Ranging. Jest to system nawigacji satelitarnej stworzony przed Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obejmuje on swoim zasięgiem całą ziemię i zbudowany jest z trzech segmentów. 31 satelitów na orbicie okołoziemskiej tworzy segment kosmiczny.

Segment naziemny zbudowany jest ze stacji kontrolnych oraz monitorujących. Trzeci segment to segment użytkownika, czyli wszystkie odbiorniki sygnału znajdujące się na ziemi. System początkowo został stworzony głównie na potrzeby wojska. Jego zadania były ściśle związane z celami militarnymi.

Miał pozwalać na dokładną nawigację jednostek bojowych oraz pocisków. Dodatkowo miał koordynować działania wojenne poprzez dostarczanie odpowiednich informacji o pozycji jednostek militarnych. Wraz z rozwojem technologii, system zyskał na popularności i zaczęto dostrzegać zalety jego komercyjnego użytku. Dzisiaj można go odnaleźć wszędzie.

Od nawigacji samochodowych przez telefony komórkowe, po zegarki noszone na nadgarstkach. Zgodnie z aktualną polityką Stanów Zjednoczonych, korzystanie z systemu jest darmowe i ma takie pozostać. GPS nie jest jedynym systemem nawigacyjnym. Mimo że obejmuje on swoim zasięgiem całą kulę ziemską, niektóre kraje i regiony geograficzne posiadają lub są w trakcie tworzenia własnych systemów.

Federacja Rosyjska posiada system GLONASS, który składa się z 24 satelitów oraz stacji naziemnych. Kolejnym systemem jest chiński Compass. Pierwsza satelita tego systemu została wystrzelona w 2000 roku. Europejska Agencja Kosmiczna opracowuje własny system nawigacji satelitarnej o nazwie Galileo, który ma składać się z 30 satelitów.