Mimo że dla wielu osób termin ten jest synonimem swobody, beztroski i swawoli wychowawczej, w rzeczywistości niekoniecznie tak jest. Nie da się bowiem ukryć, że pojęcie to bywa po prostu bardzo często rozumiane opacznie, co powoduje błędne postrzeganie tej metody wychowawczej. Być może to właśnie problemy w uchwyceniu kwestii i istoty bezstresowego wychowania powodują to, że jest chyba najbardziej krytykowaną metodą wychowawczą. Warto jednak wiedzieć, że jak każda inna ona również posiada szereg zalet i wad.
Dosłowne rozumienie bezstresowego wychowania zakłada ograniczanie stresów występujących w życiu dziecka. Wobec tego rodzice bardzo często pozwalają mu na pełną swobodę w poznawaniu świata, nie stosują żadnych kar, ale też nie mają żadnych wymagań. Jest to oczywiście jak najbardziej niewłaściwe podejście, które prowadzi zwykle do wielu błędów wychowawczych. Przede wszystkim, rodzice powinni sobie zdać sprawę, że nie są w stanie wyeliminować z życia swojego dziecka wszystkich stresów.
Jest to niemożliwe, ponieważ prędzej czy później dziecko i tak będzie musiało się z nim zmierzyć, a wtedy przeżyje jeszcze większy szok. Dodatkowo, stres jest nierzadko postrzegany jako negatywny czynnik, jednakże bywają sytuacje kiedy ma pozytywny wpływ na nasze życie. Tego rodzaju stres wpływa na naszą produktywność, zwiększa elastyczność oraz poprawia umiejętność dostosowania się do nowych warunków. Może on zatem motywować do działania oraz być przyczynkiem do zmiany danej sytuacji.
Jakie zagrożenia może nieść bezstresowe wychowanie?
Przede wszystkim może ono spowodować, że dzieci i młodzież będą miały zbyt wygórowane mniemanie o sobie. Spowoduje to między innymi sytuacje gdzie mogą oni pamiętać jedynie o swoich prawach, a zapominają o obowiązkach. Dodatkowo, żyjąc przez długi czas pod tak zwanym kloszem i będąc izolowanymi od stresujących sytuacji, nie będą potrafili poradzić sobie z różnymi problemami w życiu. To właśnie nauka na własnych błędach jest najbardziej wartościowa, a nie mając możliwości ich popełniania nie będzie ona możliwa.
Bezstresowe wychowanie to zatem ryzyko wychowania dziecka w taki sposób, przez który będzie ono miało trudności z odnalezieniem się w dorosłym życiu. Innym skutkiem wychowywania dziecka w sposób bezstresowy jest między innymi brak cierpliwości. Dziecko jest bowiem przyzwyczajone, że zawsze i od razu otrzymuje to czego oczekuje, a jak wiadomo w życiu bywa tak naprawdę rzadko. Co więcej, osoby wychowane w ten sposób często charakteryzuje brak empatii, który znacząco może utrudnić kontakty z innymi ludźmi.
Nie będą one potrafiły rozmawiać z kimś kto ma odmienne poglądy lub też nie zgadza się w jakiejś kwestii. Warto zatem dokładnie zastanowić się nad tym czy chcemy zdecydować się na bezstresowe wychowanie swojego dziecka. Jeśli już postanowimy się go podjąć, niezwykle ważne jest by przestrzegać jego zasad, aby uchronić pociechę przed jego negatywnymi skutkami.