Większość właścicieli kotów wie dobrze, że wychowanie kota nie należy do najprostszych zajęć na świecie. Można nawet śmiało rzec, że jest to jedna z najtrudniejszych czynności, jakie istnieją. Wszystko to przez wrodzony indywidualizm kotów, który często zdaje się być niemożliwy do przełamania.

Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednie wychowanie kota jest możliwe, ale trzeba na to nie tyle sposobu, co cierpliwości. Koty są z nami od tysięcy lat. Już od czasów starożytnego Egiptu koty były bardzo szanowanymi towarzyszami.

W tamtych czasach koty były również niezwykle przydatne, zwłaszcza do łowienia wszelkiego rodzaju gryzoni, które mogły zadomowić się w okolicy. Koty były wtedy traktowane na równi z ludźmi, były także mumifikowane, a za ich zabicie groziły okrutne kary. Koty sprawiają wrażenie idealnego zwierzęcia domowego, ponieważ są niezwykle inteligentne i zazwyczaj zupełnie samowystarczalne.

Koty fantastycznie potrafią zaadaptować się do panujących warunków, zwłaszcza do życia domowego. Są jednak pewne kwestie, które musimy wziąć pod uwagę. Niestety, przy wychowywaniu kota musimy pójść na kilka ustępstw.

Pierwsze z nich to kocie drapanie. Jest to oczywiście strasznie irytujące, gdy nasz kot zaczyna drapać nowiutką sofę, ale musimy zrozumieć, że to jest jego natura. Musimy tak przygotować otoczenie, aby mógł on swobodnie od czas do czasu coś podrapać.

W tym celu należy zaopatrzyć się w drapak. Ważne jest także zapewnienie kotu odpowiedniej przestrzeni i zabawek. Jeśli będziemy regularnie pokazywać kotu, że ma się bawić zabawkami, a nie naszymi palcami, to w końcu to zrozumie.

Trzeba pamiętać, że zachowanie kota nie może wpływać źle na nasze samopoczucie, ale tak samo my nie możemy ograniczać swobody kota, który z natury jest zwierzęciem posiadającym własne zdanie.