Ogród bez trawnika jest niczym tort bez kremu, czy bitej śmietany. Zadbany trawnik to wspaniała ozdoba każdego ogrodu, świadcząca o zdolnościach i umiejętnościach ogrodnika. Jednak utrzymanie go w idealnym stanie wymaga wielu prac oraz odpowiedniej troski. Jak zatem zadbać o to, by trawnik prezentował się idealnie? Podstawą są prace, bez wykonania których trawnik nie będzie zachwycał.

A są to: – grabienie – krawędziowanie trawnika – wertykulacja – nawożenie – usuwanie chwastów Wykonanie tych prac sprawia, że cieszyć możemy się zarówno pięknym wyglądem, jak i zdrowiem trawy. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym są, ani na czym polegają poszczególne prace. Postaramy się więc przybliżyć wam owe czynności. Nie muszą być one wykonywane wszystkie, jednak warto wiedzieć do czego służą poszczególne prace i w czym mogą one pomóc waszemu trawnikowi.

Grabienie – najlepiej wykonać je drucianymi i ostrymi grabiami. Czynność ta usuwa suche źdźbła, które mogą tworzyć suchą warstwę. Wertykulacja – potrzebna w przypadku powstania próchnicy na trawie, a polega na pionowym cięciu darni. Krawędziowanie – polega na pięknym wykańczaniu trawnika.

To przecinanie zbyt mocno wyrastającej trawy. Zabieg ten wykonany raz do roku, najlepiej na wiosnę, znakomicie formuje kształt trawnika oraz nadać może mu bardzo finezyjnych kształtów i form. Nawożenie – służy użyźnieniu gleby, a tym samym odżywieniu trawnika, dzięki czemu trawa będzie bujna, zielona i wyjątkowo soczysta. Usuwanie chwastów – czyli pozbywanie się zbędnych i szkodliwych chwastów, które szkodzą zarówno estetyce trawnika i ogrodu, jak i ich zdrowiu.

koszenie trawy kiedy